תאונות בשטח ציבורי – מה עושים? את מי תובעים?

תאונות בשטח ציבורי הינן כל פגיעה אשר התרחשה בשל מפגע במרחב הציבורי. מפגע כזה יכול להיות בור פתור, מדרכות שאינן מפולסות היטב, נפילה של עמוד אשר הובילה לפגיעה בעוברי אורח ועוד. אדם אשר נפגע בשל מפגע כזה במרחב הציבורי, יכול לעתים להיות זכאי לפיצויים כספיים בשל אותה פגיעה מהגורם האחראי על אותו מרחב ציבורי. לדוגמה, אם מדובר בשטח עירוני כמו מדרכת רחוב, התביעה תהיה מול הרשות המקומית, אם מדובר בפגיעה בקניון פרטי, התביעה תהיה מול בעלי הקניון וכדומה, הגורם אשר היה אחראי לשמור על המרחב כך שלא יהיו מפגעים אשר יכולים להוביל לפגיעות כאלו.

תאונה במרחב הציבורי

תאונות בשטח ציבורי – הגדרה

אחת התאונות השכיחות ביותר במרחב הציבורי הוא תאונות מדרכה, ההגדרה של שטח ציבורי הינה שטח אשר משמש את הציבור ונמצא באחריותה של הרשות המקומית, לרבות שבילי גישה לבתים אשר הינם ברשות הרשות המקומית, כבישים, פארקים וגני שעשועים ועוד.

מה האחריות של הרשות המקומית?

על פי החוק, לכל רשות מקומית יש חובה לדאוג לכך שהשטחים הציבוריים בעיר תקינים ואינם מסכנים את הציבור. על הרשות המקומית לדאוג לטיפולי אחזקה שוטפים, תיקונים, שמירה על תאורה ראויה בשעות הלילה, הסרה של מכשולים שונים וטיפול בכל מפגע אשר יכול לסכן את שלום הציבור.

במידה והרשות המקומית אכן התרשלה בתפקידה, והנפגע יכול להוכיח זאת, ויכול להוכיח את המפגע אשר גרם לתאונה, היא תחויב לשלם לנפגע פיצויים על פי שיקבע בבית המשפט.

רוצים לדעת כיצד מחושבים כספי הפיצויים? לחצו כאן 

אל מי לפנות?

אם נפגעתם במרחב הציבורי, ונגרם לכם נזק גופני, הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים לעשות הוא לפנות אל עורך דין נזקי גוף מוקדם ככל האפשר. ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה המתמחה בתחום יאפשר לכם לפעול נכון ובאופן שיאפשר לכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם, אם אכן מגיעים לכם פיצויים כאלו.

עורך דין מומחה בתחום נזיקין ידריך אתכם לאורך כל התהליך, יסייע לכם באיסוף החומרים ויעניק לכם את הייצוג המשפטי הנדרש מול הרשות המקומית במקרה של תביעה. חשוב לציין כי גם במקרה בו הפגיעה קטנה יחסית, ואתם חושבים לפנות אל תביעות קטנות ללא נוכחות עורך דין, אל תחליפו קבלת ייעוץ משפטי מקצועי אשר יאפשר לכם להכין את עצמכם למשפט, להכין את הראיות בצורה נכונה ולהציג את המקרה שלכם על הצד הטוב ביותר מול השופט אשר יקבל החלטות מתאימות.

נפגעתם במרחב הציבורי? הנה כמה עצות חשובות שיעזרו לכם:

  1. חשוב לבקש מעדים אשר היו במקום פרטים מלאים כמו שם, תעודת זהות ופרטי התקשרות כך שיוכלו להעיד במקרה הצורך על התאונה.
  2. חשוב לצלם את האזור בו בוצעה התאונה, ואת המפגע אשר גרם לה, מיד לאחר התאונה ולא להמתין. בצעו את הצילום לצד עיתון מאותו היום המעיד על התאריך או מצלמה אשר מתעדת את תאריך הצילום והשעה.
  3. בנוסף, צלמו גם את האדם הפגוע וכל חבלה אשר נגרמה לו בעקבות התאונה.
  4. אל תלכו חזרה אל הבית. פנו מיד לטיפול רפואי, בין אם בבית חולים ובין אם בקופת החולים, ומסרו לרופא את כל המידע על הפגיעה כך שהמקרה יהיה מתועד בפירוט. ככל שהזמן יעבור ייתכן כי הפרטים הקטנים ישכחו.
  5. שמרו כל מסמך המעיד על הוצאות הנוגעות לתאונה כמו פינוי באמבולנס, חשבונות על חניה בבית החולים בזמן הטיפולים, הוצאות רפואיות כמו רופאים פרטיים, השתתפות עצמית בטיפולים או תרופות, הפסד עבודה בעקבות הפגיעה ועוד.
  6. פנו אל עורך דין מומחה בתחום מוקדם ככל האפשר, ואל תשוחחו עם חוקרי ביטוח או כל גורם אחר ללא ייעוץ משפטי מקצועי.

משרד עורך דין אלי ימיני לשירותכם

משרד עורך דין אלי ימיני הממוקם במודיעין מייצג נפגעים בתאונות במרחה הציבורי מאז שנת 2000, אם גם אתם נפגעתם, דברו איתנו, בשיחה קצרה נוכל להבין יחדיו האם ישנה התרשלות מצד הרשות המקומית והאם כדי להתחיל בהליכי תביעה.

נפגעתם בתאונה במרחב הציבורי? דברו איתנו:
יעוץ חינם!