רשלנות רפואית מהי וכיצד ניתן לתבוע?

אחת לכמה זמן אנו שומעים בתקשורת על עוד מקרה של רשלנות רפואית, מקרה שיכול להיגמר בנזק קל במקרה הטוב ובמקרה הרע בפגיעה פיזית ונפשית קשה או אפילו במוות. ואכן, מקרים של רשלנות רפואית קורים כל הזמן אך לא תמיד המטופל או הניזוק מודע לכך שיש מה לעשות ויש מקום לקבלת פיצויים בחלק מן המקרים. רשלנות רפואית יכולה להיגרם מזלזול ויכולה להיגרם מטעות אנוש, והמבחן הוא מה הרופא הסביר היה עושה במקרה כזה. זה אומר שיכול להיות שיהיה נזק ויכול להיות שתהיה אף טעות קריטית שגרמה לכך אך אם הרופא עבד בהתאם להוראות ותפקד באופן סביר יחסית למקרה הספציפי לא בטוח שמקרה כזה יוגדר כרשלנות רפואית לעניין תביעת פיצויים.

עובד בכיסה גלגלים

מהי רשלנות רפואית?

ההגדרה של רשלנות רפואית היא "מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הדרושה מה שבסופו של דבר גם לנזק". זה אומר שצריכים להתקיים שלושה תנאים. הראשון, קיומו של נזק כלשהו – זה אומר שגם אם היתה רשלנות מצד הרופא אך לא נגרם נזק כלשהוא אין בכך רשלנות רפואית לעניין פיצויים. השני, התרשלות מצד הרופא – זה אומר שכפי שציינו הוא אכן חרג מסמכותו או שלא עבד ברמת הזהירות הסבירה אשר מצופה מרופא או איש מקצוע אחר מתחום הרפואה. והשלישי, קשר ברור בין שני אלו – זה אומר בפשטות, עבודה שלא על פי רמת הזהירות הסבירה שגרמה באופן ישיר לפגיעה או נזק כלשהוא.

דוגמא לרשלנות

יש דוגמאות רבות לרשלנות רפואית בתחומים שונים, וניתן כאן דוגמא לרשלנות מתחום ההיריון והלידה: במידה ואישה בהריון הגיעה לרופא עם תלונות על כאבים כלשהם, כאבים שדרשו בדיקות ספציפיות שהרופא לא ביצע מזלזול או מכל סיבה אחרת, בדיקות שכל רופא אחר היה מיד שולח אליהן וכתוצאה מכך נגרם נזק לאישה או לעובר, יכול מאוד להיות שמדובר על רשלנות רפואית. אם מדובר על כאבים שהרופא הסביר לא היה שולח בגללם לבדיקות ספציפיות כי אין באמת צורך בהם וכך גם נהג הרופא הספציפי, ובסופו של דבר נגרם נזק לאמא או לעובר, יהיה קשה מאוד להוכיח שאכן מדובר כאן על רשלנות רפואית. יש אם כן עוד אין ספור דוגמאות למקרים מורכבים שבהם נקבע שהיה מדובר על רשלנות רפואית ולכאלו שלא, ובגלל המורכבות של הנושא כדי מאוד להתייעץ עם עורך דין בתחום  לבחינת המקרה .

פנייה לעורך דין רשלנות רפואית

משרד עורך דין אלי ימיני הממוקם בעיר מודיעין מטפל ומלווה מזה שנים רבות נפגעים ברשלנות רפואית, ונשמח  גם לעמוד לשירותכם בעת הצורך. בנוסף, חשוב לדעת שכדי לשמור כל ראיה שהיא שמעידה על חשד לרשלנות, כל ניירת או כל חומר אחר. אם יש חוות דעת רפואית על הנזק שנגרם ועל הקשר לפעולה מסוימת מצד איש הרפואה היא תהיה מכרעת בדיון בעניין זה. לסיכום, כדאי לבחור עורך דין מקצועי ומיומן בתביעות מעין אלו על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה.

עברתם רשלנות רפואית? דברו איתנו, היעוץ חינם: