התיישנות ביטוח חיים, לא תבעת? הפסדת!

על פי החוק, ניתן להגיש תביעה לקבלת תגמולים מביטוח החיים של אדם שנפטר, עד שלוש שנים מיום הפטירה שלו. מדובר בפוליסה אשר לעתים רבות יכולה להיות משמעותית מאוד עבור בני המשפחה שנפטר, ולעתים רבות היא מסייעת להחזקת המשפחה וכלכלתה לתקופה ארוכה. לכן, חשוב לדעת שעל ביטוח חיים תקופת ההתיישנות הינה קצרה יחסית, והיא יכולה להיכנס לתוקפה גם בתוך הליך התביעה (בשל התמהמהות של אחד הצדדים) ולכן חשוב להגיש את התביעה מוקדם ככל האפשר.

ואם בכל זאת לא הגשנו בזמן? האם זה אבוד? ובכן, זה לא כל כך פשוט, ועל כך תוכלו לקרוא במאמר הבא.

התיישנות ביטוח חיים

אי ידיעה על קיום הפוליסה

כשאדם נפתר לרוב הוא משאיר אחריו צוואה או ירושה שחלק ממנה היא ביטוח החיים עליה שילם חלק ניכר מחייב, ישנם מקרים בהם בני המשפחה כלל לא יודעים כי לנפטר קיימת פוליסת ביטוח חיים, ומגלים את זה רק שנים לאחר מכן, לאחר שהסתיימה תקופת ההתיישנות. במקרים כאלו, ייתכן כי בית המשפט יחייב את חברת הביטוח לכבד את הפוליסה ובכל מקרה להעניק לבני המשפחה את הפיצויים המגיעים להם.

כמובן, מקרים כאלו ברוב הפעמים יגיעו אל בית המשפט. העמדה של חברת הביטוח באופן כללי תהיה לדחות את התביעה על סמך תקופת ההתיישנות, אך בבית משפט, עם ייצוג משפטי מקצועי ע"י עורך דין נזיקין מומחה בתחום ביטוח החיים והוכחות על אי הידיעה, ייתכן כי תדחה עמדת חברת הביטוח, וכבר קרו לא מעט מקרים כאלו.

לעצור את הזמן

לעצור את הזמן אתם כמובן לא יכולים, וחשוב שתדעו כי גם אם הגשתם תביעה לחברת הביטוח לפני סיום תקופת ההתיישנות, עדיין אם במהלך תקופת התביעה מסתיימות שלוש שנים למותו של הנפטר, תקופת ההתיישנות נכנסת לתוקפה. לכן, אם אתם נמצאים בשלב של משא ומתן מול חברת הביטוח, בקשו מהם אישור בכתב על הארכת תקופת ההתיישנות, אם החברה לא תהיה מוכנה לבצע זאת, הברירה היחידה היא לגשת לבית המשפט ולהגיש שם את התביעה, מה שיאפשר לכם עצירה של מרוץ ההתיישנות (כמובן, כל עוד התביעה אל בית המשפט הוגשה לפני מועד סיום ההתיישנות).

משיכת זמן מטעם חברת הביטוח

במקרים בהם חברת הביטוח מושכת את הזמן בתירוצים לא הגיוניים ובחוסר תום לב, מה שהוביל לכניסת תקופת ההתיישנות לתוקפה לפני הגשת תביעה בבית המשפט, ייתכן כי בית המשפט יכיר בתביעה בכל מקרה. ישנם תקדימים משפטיים בהם בית המשפט הוכיח את חברת הביטוח על העיכובים שיצרה ולכן חייב אותה לשלם את הפוליסה בכל מקרה.

קבלת הודעה מחברת הביטוח על ההתיישנות

על פי החוק כל חברת ביטוח חייבת להודיע למבוטח או למוטבים מהי תקופת ההתיישנות החלה על התביעה, כאשר הן שולחות הודעה בנוגע לתביעה שלהן. ההודעה הזו מאפשרת למבוטחים לדעת טוב יותר את זכויותיהם ולהיות מודעים לתקופת ההתיישנות.

בנוסף, במידה והמוטבים לא קיבלו הודעה כזו, הדבר יכול לסייע להם בעת הגשת תביעה בבית המשפט בהתמודדות מול טענות חברת הביטוח על כך שכבר חלה תקופת ההתיישנות.

אז מה אפשר לעשות?

הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא פשוט לפנות אל עורך דין מומחה ולקבל ייעוץ משפטי מקצועי. עורך דין מומחה יוכל להכין יחד אתכם את החומרים, לייצג אתכם בניהול המשא ומתן מול חברת הביטוח, להגיש את התביעות לבית המשפט ולייצג אתכם בתביעה וללוות אתכם לאורך כל התהליך.

חשוב מאוד לבחור עורך דין שיש לו ניסיון רב בתחום ועורך דין שכבר ניהל תביעות דומות, אשר מתייחסות לתקופת ההתיישנות, ויש לו ניסיון בתביעות מול חברות ביטוח גדולות, אשר להן שורה לא מבוטלת של עורכי דין נגדיים.

רוצים לתבוע את הגיע לכם? מלאו פרטים ומיד נחזור:
יעוץ חינם!